Nasz brat Andrzej Kiejza, minister prowincjalny, odwiedził misję w Gabonie  w dniach 19 sierpnia do 02 września. Jak sam powiedział chciał, aby była to bardziej wizyta braterska niż „oficjalna wizytacja”…i chyba Mu się udało.

Swoje pierwsze kroki br. Andrzej skierował do Cocobeach, aby tam przyjrzeć się pracy i warunkom w jakich mieszkają nasi współbracia. Jak się okazało natura działała na naszą korzyść, ponieważ dom w Cocobeach, położony nad brzegiem morza wpłynął rzeczywiście kojąco na wszelkie napięcia związane z podrożą i oczekiwaną pracą naszego Prowincjała. Tak „ukojony” szumem morza, br. Andrzej po paru dniach przyjechał do Ntoum, gdzie między innymi wygłosił braciom rekolekcje zakonne („skrócone” trzydniowe) i spotkał się dodatkowo z dwoma kandydatami do naszego Zakonu.

Kolejny etap wizyty to Melen – sanktuarium Matki Bożej Gabonu. Tutaj również br. Andrzej wygłosił nam rekolekcje zakonne, oraz przyjrzał się pracy jaką wykonuje br. Jarek Antoniak. Tegoroczna wizyta Prowincjała stała się ważną okazją do tego aby „ochrzcić” bojowo nowo wybudowany dom przy sanktuarium. Kilku braci miało więc okazję przekonać się, że rzeczywiście dom jest już gotowy do zamieszkania i można będzie tutaj stworzyć nowe, czwarte już, stałe miejsce obecności kapucynów w Gabonie.

Ostatni etap wizyty dokonał się w Essassa, gdzie podczas imienin naszego współbrata Grzegorza Świderskiego mieliśmy okazję do wysłuchania pewnych konkluzji, nadziei i radości Prowincjała. Jak się okazało wizyta była „tylko” dwutygodniowa, ale bogata w decyzje. Między innymi zdecydowaliśmy wspólnie, że jesteśmy już gotowi (jak mówił br. Andrzej „dorośli”), aby przyjąć pierwszych kandydatów Gabończyków do Zakonu. Zgłosiło się więc dwóch chłopców, dla których otworzymy formację „Postulatu” w Cocobeach. Ich magistrem (wychowawcą) będzie br. Piotr Wrotniak. Drugą ważną decyzją, podjętą przez Prowincjała, jest otworzenie nowego domu naszej obecności w Melen i zamieszkanie tam na stale dwóch współbraci (docelowo mamy zamiar stworzyć tam pełną, minimum trzyosobową wspólnotę klasztorną).

W związku z podjętymi decyzjami trzeba było dokonać pewnych zmian personalnych, które wyglądają następująco:

Wspólnota w Cocobeach:

br. Darek Jagodziński, gwardian i proboszcz parafii

br. Piotr Wrotniak, magister Postulatu i wikary parafii

br. Michał Saniewski

Ntoum:

br. Paweł Truszkowski, gwardian i proboszcz parafii

br. Jacek Dybała, wikary parafii

br. Mariusz Zacharkiewicz, wikary parafii

Essassa:

br. Sławomir Siczek, gwardian i proboszcz parafii, przełożony Misji

br. Daniel Stelmaszek, wikary parafii

Melen:

br. Jarosław Antoniak, kustosz i proboszcz w Sanktuarium

br. Grzegorz Świderski, wikary w Sanktuarium