Przedstawiamy Wam wspomnienia naszych gabońskich pielgrzymów do Polski. Bylo nas 41 osób na Swiatowych Dniach Mlodziezy w Krakowie. Razem spedzilismy okolo czterech tygodni w Polsce. Zwiedzajac rozne miejsca nie tylko zwiazane z religia katolicka, ale rowniez z cala historia naszego Kraju…

Chris MABONGO (16 lat): „ ŚDM 2016 w Krakowie były dla mnie pełne emocji. Pierwszy raz w życiu widziałem tylu młodych katolików, dzieci Bożych, którzy w jedności modlili się do jednego Ojca.  Wielkie wrażenie zrobili na mnie Polacy, zachwyciła mnie ich gościnność i otwartość a także ich mocna wiara pomimo wielu trudności – jak pokazuje historia. Jestem bardzo szczęśliwy! Nie mogłem uwierzyć, ze w tak wielkim tłumie, na własne oczy, z bliska zobaczę Papieża Franciszka . Miałem wtedy dreszcze i byłem poruszony do głębi mojego serca.

Veronique (40 lat): „To była wyjątkowa pielgrzymka pomimo trudności językowych na jakie się napotkaliśmy.  Zachowamy w sercu piękne  wspomnienia, szczególnie cieple przyjęcie nas przez osoby polityczne jak i duchowne. Odkryliśmy naród prosty, sympatyczny i bardzo gościnny.  Katechezy i nauki Papieża  dodały nam dużo sił i nadziei.  Doświadczenie ŚDM pozwoliło nam  poznać młodych z innych kontynentów, wymienić z nimi słowo, uśmiech, gest a nawet pamiątki, modlić się razem, śpiewać . To spotkanie dało nam zrozumieć, że wszyscy mamy tego samego Zbawiciela Chrystusa i tą samą Matkę Maryję.  Gratulujemy Polakom którzy są w 90 % katolikami”

Solange: „ Przesłanie jakie otrzymałam od Papieża w czasie tej pielgrzymki to MIŁOŚĆ! Miłość przełamuje wszystkie bariery miedzy  osobami nieznanymi.  Miłość otwiera drzwi obcym.  Miłość daje jeść i pić obcym. Miłość odstępuje pokój i swoje łóżko obcym. Miłość nie czyni żadnej różnicy skóry i rasy.”

s. Antoinette: „Ta pielgrzymka mocno zapadła w mojej pamięci. Przyjęcie nas w różnych miejscach, u Ojców Kapucynów, u Sióstr, w Łańcucie, u rodzin, wszystko to było dotykiem Miłosiernej Miłości. Do tego  zachęcał nas Papież Franciszek i zapraszał, by być świadkiem i głosicielem  nadziei. Prosił On również młodych, aby się podnieść, nie bać się zaangażować, dać dowód dojrzałości chrześcijańskiej oraz zaapelował o odpowiedzialność względem słabych i potrzebujących. Podczas pobytu w Polsce mogłam zwiedzić i podziwiać piękne kościoły, miejsca święte, które miały duży wpływ na wiarę Polaków. Bolesna historia nie zachwiała wierności Chrystusowi.

Trudności językowe były tak naprawdę bardzo radosne, porozumiewaliśmy się często gestami, ale przede wszystkim językiem Miłości. Dziękuję Wam za wszystko, modlę się za Polskę i jej mieszkańców.”

Clement: „ Podczas tej podroży do Polski byłem bardzo wzruszony gościnnością, przyjęciem wszędzie tam, gdzie zatrzymywaliśmy się, spaliśmy, jedliśmy. Wielkie emocje towarzyszyły mi przy spotkaniu z Papieżem, następca sw Piotra. Wrażenie zrobiła na mnie liczba młodych katolików, którzy pomimo różnorodności językowych i kulturowych potrafili zebrać się razem, modlić się i uwielbiać Pana. Radość gościła na wszystkich twarzach. Podziwiam również Polaków, ich wiarę i zaufanie Bogu. Cuda, które miały miejsce w Polsce, niesamowita ilość pięknych kościołów, miejsc kultu, ich majestat i wspaniałość…. Jednym słowem cały pobyt to odkrywanie i osobiste nawrócenie.”