Jest zwyczajem, w naszym życiu kapucyńskim żebyśmy mieli czas wyciszenia, rekolekcje przed podjęciem jakiejś ważnej sprawy. Ważnym więc momentem były dla nas rekolekcje, które się odbyły od 21 do 29 września 2017. Miały one pomóc nam wejść w rok akademicki 2017/2018 w naszym Centrum Filozoficzno-Franciszkańskim w Ouidah w Beninie.

Owo Centrum Formacyjne, które przyjmuje Kapucynów z rożnych krajów, miedzy innymi z Gabonu, gościło w tym roku ojca Eryka Bidot, prowincjała Kapucynów we Francji. To właśnie z nim przeszliśmy „poprzez Konstytucje”, co było tematem rekolekcji. Temat okazał się bardzo interesujący, ponieważ mogliśmy prześledzić nasze zakonne Konstytucje aż do tych z 2012 roku. Konstytucje, na prawdę, są dla nas ważnym wyznacznikiem, który pomaga nam przeżywać nasz charyzmat w dzisiejszym świecie.

Było to wiec niesamowite doświadczenie dla nas pięćdziesięciu braci, „zgromadzonych w Chrystusie w jedną rodzinę”, aby podjąć refleksję, jako bracia mniejsi, nad naszym życiem wspólnotowym. W przeciągu tego tygodnia udało nam się zrozumieć, że Konstytucje nie są tekstem, który dyktowałby nam co jest dozwolone a co zabronione, ale że jest to projekt życia, który musi być czytany z miłością, jak to nam przypomniał Rekolekcjonista.

Życzylibyśmy sobie, aby ten tydzień pomógł  nam iść w kierunku dobra, „poznać charakter i idee życia naszej wspólnoty zakonnej, abyśmy byli wierni Ewangelii i naszej tradycji”. Mamy nadzieję, że Maryja Niepokalana nam w tym pomoże. POKÓJ I DOBRO.

Br. Gloir (II rok studiów filozoficznych)

Tłumaczył MZ